Adatközponti kábelezési rendszerek

Adatközponti kábelezési rendszerek

Az adatközpontok optikai kábelezési rendszereinél egyre gyakrabban találkozhatunk az MPO/MTP csatlakozókat alkalmazó megoldásokkal. Ennek egyik oka, hogy a technológia egyetlen régi szimplex SC típusú csatlakozónak megfelelő méretű interfészen számos (tipikusan 12 vagy 24) optikai szál csatlakozást biztosít.

Ezzel az MPO (Multi-Fiber Push On) és MTP (az USA-beli Conec által szabadalmaztatott és gyártott MPO) kábelezési megoldások egyszerű, könnyen kezelhető választ adnak a nagysűrűségű adatközponti kábelezések problémáira.

Az MPO infrastruktúra előnyei:

  • Egységnyi helyen növelik a rendelkezésreálló hálózati kapacitásokat a hagyományos kábelezési rendszerekkel szemben és/vagy
  • Helyet takarítanak meg
  • Könnyebben átlátható kábel menedzsment
  • Egyszerű (Plug&Play) telepítés és kezelés
    • Gyárilag előszerelt kábelek széles választéka (MPO-MPO, MPO-LC break-out, mivel minden kábel terminált ezért leegyszerűsíti a szerelést és időt spórol meg
    • standardizált panelek és kazetták szintén a telepítési nehézségektől kímélnek meg
  • Könnyen bővíthető a rendszer az előbbi jellemzők miatt
  • lehető teszik a nagy sebességű optikai interfészek használatát >40G

Nagy sebességű multimódusú interfészek

Szinte megkerülhetetlenné vált az MPO kábelezési eljárás olyan optikai interfészek esetén, ahol multimódusú optikán nagy sebességű adatátvitelt kell megvalósítani. Önmagában a nagysebességű átvitelre alkalmas OM3, OM4 vagy OM5 kábelek használata nem elegendő. Míg 10 és 25Gbit kommunikáció esetén a csatlakozáshoz csak egy szálpárra van szükség, addig egy 40 vagy modern 100Gbit-es csatlakozás pl. már 8 optikai szálat igényel (az SR4 interfész 4x2 szálon kommunikál). Az ezeknél is nagyobb sebességű 400G-SR és 800G-SR8 interfészek pedig 16 optikai szálon kommunikának.

MPO patch Kábelek

Ezek a kábelek mindkét végükön MPO/MTP csatlakozóval vannak ellátva és tipikusan 12 vagy 24 szál csatlakozását biztosítják egy-egy csatlakozón keresztül.

Fő alkalmazási területük direkt kapcsolat biztosítása optikai interfészek között.

Trunk kábelek

Ezek a kábelek 36-144 vagy akár több optikai szálat is tartalmaznak és mindkét végükön a szálszámnak megfelelő mennyiségű MPO/MTP csatlakozóval szereltek (egy 48 eres trönk kábel pl. 4 pár MPO12 vagy 2 pár MPO24 csatlakozóval).

Gerinc kapcsolatok kialakítására használják MPO kábelezési infrastruktúrában.

Brake-out kábelek

Ezeknek a kábeleknek a feladata, hogy LC csatlakozást biztosítsanak a kisebb 10/25G sebességű interfészek számára. Ezért egyik oldalon MPO csatlakozóval vannak ellátva a másik oldalon szálszámtól függően 8-12-24 LC csatlakozóra vannak kifejtve.

40G-10G esetén a break-out kábel MPO csatlakozója 4x LC duplex csatlakozóra kifejtve.

100G-10G esetén a break-out kábel MPO csatlakozója 10x LC duplex csatlakozóra van kifejtve.

Rack keretek és kazetták

Az MPO kábelrendszer kialakításának fontos összetevői az optikai rendezők. Ezek moduláris felépítésűek, amelyek 19” rack-be szerelhető keretekből és az ezekbe illő kazettákból állnak. Felépítésük a hagyományos optikai elosztókhoz (ODF) hasonló, azonban itt a kazetták a hátlapon a rendszer felé MPO csatlakozást biztosítanak, az előlapon pedig 12-24 LC vagy alkalmazáshoz szükséges optikai csatlakozókkal rendelkeznek. Ezzel akár szekrényen belül akár szekrények között tudunk egyszerűen optikai interfészeket összekötni a hagyományos patch kábelekhez képest kisebb helyet igénylő és költséghatékonyabb megoldással.

Az úgynevezett HD kivitel 1U méretben 144 LC csatlakozást vagy 36db SR4 interfészt kiszolgáló MPO csatlakozót biztosít.

Gyártóink

Adatközponti kábelezési megoldásainkat a kínai Gigalight Technologies GigaConnect MPO/MTP portfóliója és a lengyelországi Cellco adatközponti megoldásai szolgáltatják.

Legyél Te is partnerünk! Látogass el webshopunkba!