GePON vs. GPON – Technológiai összehasonlítás
Az elmúlt évek, illetve a SZIP projekt kapcsán folyamatosan visszatérő kérdés, hogy a GePON és GPON technológiák között pontosan milyen különbségek vannak, illetve mi melyiket ajánlanánk. Talán nem vagyunk szerénytelenek ha kijelentjük, hogy nagy tapasztalattal bírunk mindkét technológiával kapcsolatban, az elmúlt öt évben több magyarországi és külföldi telepítésben segítettünk kisebb, nagyobb és vezető szolgáltatóknak egyaránt. Ezek alapján azon a véleményen vagyunk, hogy mindkét technológiának van helye és ami legalább ennyire fontos, jövőképe az optikai hálózatok közt, választani pedig illetve ajánlani az aktuális alkalmazásnak valamint felhasználói igényeknek megfelelően lehet. Úgy döntöttünk, hogy a két technológiát egy videó sorozat formájában szeretnénk bemutatni, ezzel könnyítve meg a választást. Jelen videóban az alap tulajdonságokat hasonlítjuk össze.
Pontokba szedve:
- Mind a GePON mind a GPON kiforrott technológiák jelentős felhasználói háttérrel
- Mindkettő támogatja az IPTV-t valamint a CATV jelek külön hullámhosszon (1550 nm) való továbbítását az előfizetőkhöz
- Külön CATV jeltovábbítás esetén (RF overlay) számolni kell azzal, hogy az teljesen más tervezést igényel ugyanazon az infrastruktúrán. Az alkalmazott eszközök nagyban befolyásolják a maximális távolságot!
- A GPON asszimetrikus (2,5G/1,25G) míg a GEPON szimmetrikus (1,25G/1,25G) le- és feltöltési sebességekkel dolgozik
- Mindkét technológia támogatja a 10G sebességet (10G-EPON, XG-PON1, XG-PON2)
- GPON technológiával nagyobb távolságok érhetők el, különösen C+ típusú transceiverek alkalmazása esetén
- Natív Ethernet támogatása révén a GePON jobban illeszkedik az Ethernet hálózatokhoz, a funkciók integrálása egyszerűbb
- 3rd party végberendezések használata:
- Heterogén hálózatok esetén:
- Az esetleges problémákesetén nehezebb gyártói támogatást kapni (kooperáció szükséges a gyártók között)
- Az eszközök menedzselését bonyolultabb megoldani
- A gyártók többnyire licenccel védik aközponti eszközeiket, ami általában megvásárolható vagy némely gyártónál díjmentesen kinyitható
- GPON-nál a különböző gyártók eszközei illeszthetők (de előfordulhatnak kisebb/nagyobb kompatibilitási hibák, annak ellenére, hogy mindkét gyártó követi a szabványokat). Ha a gyártók együttműködnek akkor ezek a hibák javíthatók és teljes hozzáféréssel használhatjuk a különböző gyártók eszközeit.
- GePON esetén az IEEE 802.3ah szabványnak köszönhetően vlan nélküli (untagged) csomagoknak mindenképp működnie kell különböző gyártók központi és végberendezései esetén, de az ONU-k OLT-n keresztüli menedzselésére csak a gyártók együttműködése esetén van esély. CPE (Home Gateway) típusú végberendezések általában TR069, SNMP vagy WEB menedzsmenttel rendelkeznek és tömeges kezelésük független rendszeren keresztül valósítható meg.
- Heterogén hálózatok esetén: