CWDM/DWDM/OTN
A CWDM, DWDM és OTN technológiák segítségével az optikai összeköttetések adatátviteli kapacitása megsokszorozható, illetve különböző sebességű és protokollokat használó adatfolyamok (GE, 10GE, 100GE, Fiber Channel, stb.) vihetők át egyszerre, de egymástól függetlenül ugyanazon az optikai szálon.
A Sinus-Networks Kft. a CWDM/DWDM és OTN kapcsolatok és hálózatok tervezése és kivitelezése terén széleskörű tapasztalattal rendelkezik. Egyszerű pont-pont összeköttetések, adatközpontok tükrözése, szolgáltatói gerinc- és elérési hálózatok egyaránt megtalálhatók a munkáink közt. Az adott alkalmazásnak legjobban megfelelő megoldásokat négy beszállítónk portfóliójából választjuk ki a műszaki elvárások és pénzügyi lehetőségek függvényében.
CWDM és DWDM
A technológia alapja, hogy az adatfolyamok továbbítása egyedi hullámhosszakon történik, amelyeket passzív vagy aktív WDM komponensek fésülnek össze, válogatnak szét, illetve dolgoznak fel.
CWDM technológiával akár 18 összeköttetést is megvalósíthatunk egy optikai szálpáron, bár régi (főleg a 90-es években telepített G.652) optikai kábeleken az akkori gyártástechnológia miatt a gyakorlatban 8 hullámhossz használható ki. A maximális áthidalható távolság kb. 80km és 10G sebességig a legnépszerűbb protokollok (GE, 10GE, 1/2/4/8/10G FC, STM-1/STM-4/STM-16/STM-64 és mások) mind továbbíthatók vele. Megfelelő tervezéssel a CWDM összeköttetések DWDM csatornákkal is bővíthetők, így az átvihető összeköttetések száma akár a 30-at is meghaladhatja. Passzív és aktív megoldásokat egyaránt kialakíthatunk CWDM komponensekkel.
A DWDM rendszerek a CWDM-hez képest jóval nagyobb számú csatorna átvitelét teszik lehetővé, ezzel együtt nagyobb sebességeket (100G és felette) és nagyobb távolságokat (akár több ezer km) is támogatnak. Nem is mindig a nagyobb csatornaszám, hanem az említett két másik tulajdonság miatt van szükség a DWDM alkalmazására az egyébként olcsóbb CWDM helyett. A DWDM technológiánál a csatornák sűrűsége, azaz a hullámhosszaik közti különbség olyan kicsi, hogy csak tört számokkal fejezhető ki, ezért arra frekvenciaértékben szoktak hivatkozni. Jelenleg legelterjedtebb az 50GHz és 100GHz csatorna kiosztás, de újabban a flexgrid technológia segítsésével a csatornák „szélessége” egyedileg is változtatható. A fentiekből következik, hogy a csatornaszám az alkalmazott csatornakiosztás függvénye, akár több száz független adatfolyam is átvihető egy optikai szálpáron. Passzív és aktív megoldásokat egyaránt kialakíthatunk DWDM komponensekkel.
Passzív WDM
A passzív WDM megoldások lényege, hogy a kívánt csatornaszámú összeköttetéseket tápellátást nem igénylő CWDM/DWDM optikai szűrőkkel valósítjuk meg. Ilyenkor a megfelelő hullámhosszon működő optikai modulok (SFP, SFP+, QSFP28, stb.) közvetlenül a végberendezésekbe kerülnek. A megoldás előnye az alacsony beruházási költség, hátránya, hogy a kliens eszközök cseréjével a WDM optikai modulok cseréjére is szükség lehet (form faktor és/vagy kompatibilitás miatt). Ilyenkor a redundancia kialakításának lehetősége és az optikai összeköttetés diagnosztizálása is a végberendezések képességeitől függenek. Passzív WDM megoldásokat elsődlegesen Gigalight termékekből kínálunk, amelyek előnye, hogy a közvetlenül a gyártótól származó komponenseket akár egyedi igények alapján, az adott alkalmazásra „szabva” választhatjuk ki, illetve Gigalight optikai modulokkal kiegészítve egy gyártótól származó, homogén megoldást tudunk adni.
Aktív WDM
Aktív WDM esetén az optikai összeköttetéseket aktív WDM hálózati eszközökkel (WDM nód) alakítjuk ki. Ezek tipikusan moduláris eszközök és az aktuális kívánalmaknak megfelelő WDM komponensekkel (passzív, aktív) vannak konfigurálva. A WDM berendezések a felhasználói eszközök számára hagyományos (nem WDM) csatlakozást biztosítanak, és az adatfolyamokat egymás közt a meghatározott hullámhosszakon továbbítják. A passzív WDM megoldásokkal összehasonlítva hátrányuk a magasabb ár, míg előnyük, hogy a végberendezésektől független optikai összeköttetéseket valósíthatunk meg, azaz a felhasználói eszközök tetszőlegesen változtathatók, cserélhetők a WDM rendszerek kliens oldalán. További előnyük, hogy az „alap” WDM feladat mellett olyan funkciókkal is kiegészíthetők, mint redundáns átvitel, layer 1 adattitkosítás, kiterjesztett távolságok áthidalása, stb.
OTN
Az OTN az Optical Transport Network rövidítése. Az OTN technológia egységes keretezéssel továbbítja a különböző protokollokat használó hang, videó és adatfolyamokat optikai hálózaton keresztül. Az OTN a WDM-hez hasonlóan transzparens adatátvitelt biztosít a kliens jelek számára. Ezen túlmenően az OTN további előnyei:
- Beépített szolgálati csatornával rendelkezik, amelyen az egyes nódok menedzsment elérése biztosítható külön hullámhossz felhasználása nélkül.
- A beépített a hibajavításnak (FEC) jelentősen javítja a nagy kapacitású adatátvitelek hálózati hibáival szembeni toleranciát, kijavítja és észleli az optikai kapcsolat hibáit.
- Többszintű performancia monitoringot biztosít, ami segíti a hibabehatárolást és javítja az üzemeltethetőséget a több szolgáltatói hálózaton áthaladó jelek számára.
- Multiplexelést végez az optimális kapacitáskihasználás érdekében, ezáltal javítva a hálózat hatékonyságát.
- Lehetővé teszi a hálózat méretezhetőségét, valamint támogatja a különböző Ethernet-sebességeket az 1GbE, 10GbE, 40GbE, 100GbE és számos további adatátviteli protokollokat.
- 100G feletti sebességet biztosít az új, flexibilis nx100G formátummal, az OTUCn és a FlexO néven. Az OTN switching képességek lehetővé teszik az ügyfélszolgáltatások átmigrálását az új vonali összeköttetésekre. Ez a rugalmasság lehetővé teszi mind a jelenlegi, mind a jövőbeli ügyféljelek továbbítását nagy kapacitású hullámhosszakon, például 800G-n, amelyhez OTUC8 szükséges.
- Támogatja a kliens kártyák/portok újrafelhasználását új vonali kártyák vagy modulációk bevezetése esetén. Ez azt jelenti, hogy a meglévő vonali kártyák változatlanul üzemben maradhatnak anélkül, hogy új optikai átkábelezésre lenne szükség.
- Az új kliens jelek, például a 400GbE és a FlexE natív támogatását biztosítja, ahol az OTN swiching képesség az új klines jelek egy vagy több vonali interfész csoportjává alakíthatja.
A WDM és az OTN technológiáknak egyaránt megvannak a maguk előnyei és korlátjai az átviteli kapacitás, a lefedhető távolságok, a kezelési és felügyeleti funkciók, a szolgáltatások védelme, a méretezés, az automatizálási képességek, az árcédula és az üzemeltetési költségek tekintetében. Ezek egymástól függetlenül vagy kombinálva is használhatók a kapacitás vagy a funkcionalitás növelése érdekében. Három aktív WDM eszköz gyártónkat úgy választottuk ki, hogy azok termékeiből árban, funkcionalitásban és kialakításban mindig a felhasználói igényeknek legmegfelelőbb megoldást tudjuk ajánlani.
A Raisecom Technologies megoldásai kompromisszumoktól mentes aktív DWDM és OTN megoldásokat kínálnak mind vállalatok mind szolgáltók részére. Segítségükkel PDH,SDH és Ethernet technológiák migrációja, költséghatékony, FIber Channel-t is támogató adatközponti összeköttetések, vagy nagytávolságú kapcsolatok egyaránt megvalósíthatók. A PacketLight Networks termékei az optikai transzport piacon egyedülálló módon kivétel nélkül 1 rack egység (1RU) méretűek.